Pomocy! Zostałem okradziony: jak chronić siebie i swoje mienieBezpieczeństwo domu to coś, o czym większość z nas nie myśli, dopóki nie zostanie bezpośrednio dotknięta włamaniem lub kradzieżą. Choć nigdy nie jest miło, gdy dom zostaje w ten sposób naruszony, prawda jest taka, że jeśli mieszkasz w okolicy o wysokim wskaźniku przestępczości, to jesteś bardziej narażony na bycie ofiarą niż ktoś, kto mieszka gdzieś w odosobnieniu i na uboczu. Warto również zauważyć, że aż jeden na pięciu właścicieli domów zostanie w pewnym momencie okradziony podczas posiadania swojej nieruchomości. Już same te statystyki powinny przekonać Cię do podjęcia działań i zainwestowania w ochronę domu, niezależnie od tego, czy mieszkasz sam, czy masz liczną rodzinę.

Zainstaluj wysokiej jakości zamek w każdych drzwiach

Drzwi są sposobem, w jaki większość włamywaczy uzyskuje dostęp do nieruchomości. Na szczęście istnieje wiele różnych rodzajów zamków, które można zainstalować, aby temu zapobiec.

  • Przede wszystkim należy wiedzieć, że zamki dźwigniowe są najbardziej nieskuteczne w walce z włamywaczami.

  • Zamiast tego należy zdecydować się na wysokiej jakości zamek bębenkowy, który wymaga użycia klucza z obu stron.

  • Można również rozważyć zastosowanie zamka z zapadką, który jest bezpieczniejszy niż zwykły zamek i skuteczniejszy w przypadku włamań.

Warto również zastanowić się, czy nie zainstalować listwy zabezpieczającej po wewnętrznej stronie drzwi. Są one bardzo skuteczne w zapobieganiu włamaniom, ale mają pewne problemy. Na przykład ograniczają przepływ powietrza i mogą uszkodzić drzwi, jeśli trzeba będzie je zdjąć w sytuacji awaryjnej. Jeśli masz mieszkanie, do którego wchodzi się przez drzwi zewnętrzne, powinieneś również rozważyć zastosowanie zamka łańcuchowego. Są one bardzo tanie i stanowią skuteczny środek odstraszający przed włamaniami oportunistycznymi. Oprócz łańcucha należy zainstalować wysokiej jakości zamek, ale jest to bardzo tani sposób na zwiększenie bezpieczeństwa drzwi.

Dbaj o konserwację okien i drzwi

Ważne jest, by konserwować drzwi i okna, aby chronić dom przed włamywaczami. Obejmuje to malowanie drewnianych drzwi i ościeżnic co trzy lata oraz wymianę listew zabezpieczających okna przed stukaniem. Warto też sprawdzać, czy w oknach nie ma pęknięć lub brakujących szyb. Jest to coś, co często jest pomijane, a stanowi częste miejsce dostępu dla włamywaczy. Jeśli szyby są pęknięte, należy je jak najszybciej wymienić. Warto również wyczyścić okna wewnątrz i na zewnątrz, aby zapobiec wykorzystaniu ich jako punktu wejścia. Warto także rozważyć zakup folii okiennych, które zapobiegną widoczności domu z zewnątrz. Pamiętaj o wymianie wszystkich uszkodzonych lub poluzowanych części drzwi i okien, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo.