Na czym polega cięcie laserem profili?Cięcie laserem to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod stosowanych przy obróbce metalu. Jest szybka, a przy tym pozwala na szybkie wycięcie profili, rur, kątowników, płaskowników czy teowników. Technologia cięcia laserem ma szerokie zastosowanie, między innymi w przemyśle. Dokładność i wysoka wydajność procesu sprawiają, że cięcie laserem to metoda, która wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Czym jest cięcie laserowe?

Cięcie laserem jest procesem technologicznym. Zgodnie z nazwą stosowane są w nim promienie laserowe, dzięki który można wycinać precyzyjnie różnego rodzaju elementy w różnych materiałach, w tym w metalu, stali czy aluminium. Obecnie cięcie laserowe stosowane jest głównie w przemyśle metalowym (obróbka stali i aluminium), jednak ze względu na precyzję i dużą wydajność takie rozwiązanie zaczyna cieszyć się popularnością również w innych branżach.

Jak wygląda proces cięcia laserem metalowych elementów?

Jak wygląda cięcie laserem profili i innych elementów w praktyce? W czasie całego procesu wiązka lasera kierowana jest na materiał, który ma zostać wycięty. W czasie cięcia wytwarza się energia - ta jest niemal w całości absorbowana przez poddawany obróbce materiał. Efektem absorpcji jest zwiększenie temperatury, co prowadzi do topnienia materiału. Po pewnym czasie w zależności od jego rodzaju można go odparować lub usunąć.

Cięcie laserem jest procesem niezwykle precyzyjnym, co wynika między innymi z tego, że przez cały czas jego trwania ruch wiązki kontrolowany jest przez program komputerowy. W tym przypadku ograniczenia co do wycinanego kształtu czy rozmiaru niemal nie istnieją. Dzięki temu stosowanie cięcia laserowego w różnych obszarach przemysłu jest tak opłacalne. Proces jest znacznie wydajniejszy niż inne sposoby wykorzystywane do cięcia i obróbki materiałów.

Skuteczność, duża dokładność, szybkość i automatyzacja - to tylko niektóre z zalet związanych z cięciem laserowym. Taka metoda jest też uniwersalna i daje szerokie możliwości zastosowania. Można korzystać z niej nawet przy wycinaniu bardzo skomplikowanych wzorów czy otworów - szybko, skutecznie i bez potrzeby zastosowania tradycyjnych narzędzi tnących, których wykorzystanie wiąże się z ryzykiem odkształcenia materiału. Tego problemu nie ma przy cięciu laserowym - ta metoda nie tylko gwarantuje, że materiał się nie odkształca, ale również nadaje się do wykorzystania przy obrabianiu  materiałów delikatnych, podatnych na uszkodzenia czy niepożądaną zmianę kształtu lub struktury. 

Co jeszcze warto wiedzieć o laserowym cięciu materiałów?

Cięcie laserowe może być wykorzystywane do obrabiania bardzo różnych materiałów, jednak proces ten swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim przy stali nierdzewnej, aluminium, stali węglowej, mosiądzu czy miedzi. W zależności od potrzeb i efektu, jaki ma zostać uzyskany, materiał poddawany obróbce może mieć bardzo różną grubość.

Wiele nowoczesnych urządzeń do cięcia laserowego poza tym, że działa precyzyjnie i pozwala osiągnąć bardzo dokładny efekt obróbki materiału, to jeszcze usuwa z wnętrza elementu pozostałości po obróbce. Takie ''czyste cięcie'' zwiększa efektywności i szybkość obróbki.

Standardowa obróbka konwencjonalna w przeciwieństwie do nowoczesnego lasera daje znacznie mniej możliwości i co ważne jest zdecydowanie mniej precyzyjna. W związku z tym cięcie laserowe staje się coraz powszechniej wykorzystywane w przemyśle, ale i w innych branżach. Standardowe metody nie pozwolą na fantazyjne cięcie blach - te możliwe będzie wyłącznie przy zastosowaniu urządzeń do cięcia laserowego.