Skuteczne strategie ochrony upraw rolniczych przed szkodnikami i chorobami

Wdrożenie założeń Europejskiego Zielonego Ładu to jedno z największych wyzwań stojących przed polskimi rolnikami. Unijne strategie zakładają ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o co najmniej 50%, przez co osiągnięcie wysokich plonów stanie się jeszcze trudniejsze. Alternatywą dla chemicznych pestycydów, które mają destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne, są biologiczne środki ochrony roślin.

Ochrona upraw rolniczych – charakterystyka

Od dłuższego czasu branża rolnicza zmaga się z problemem utrudnionej dostępności substancji czynnych środków ochrony roślin, co wpływa na możliwość skutecznej ochrony upraw przed szkodnikami i chorobami. Rozwiązaniem tego problemu jest integrowana ochrona roślin, która opiera się na wykorzystaniu metod agrotechnicznych, fizycznych, biologicznych i chemicznych oraz naturalnie występujących organizmów pożytecznych.

Istotnym elementem, pozwalającym uzyskać satysfakcjonujące efekty ochrony upraw rolniczych, jest monitoring agrofagów wraz z systemami ostrzegania, przewidywania i diagnozowania. Oczywiście, aby podjąć decyzje o zastosowaniu odpowiedniej metody zwalczania, konieczna jest znajomość wyglądu oraz biologii lustrowanych organizmów.

Biologiczne metody ochrony upraw rolnych

Efektywną praktyką agrotechniczną, która w istotny sposób minimalizuje negatywny wpływ agrofagów na rośliny uprawne, jest stosowanie płodozmianu oraz technik uprawy zapewniających najlepsze warunki do wegetacji oraz ograniczających występowanie szkodników.

Proponowane przez Unię działanie, takie jak stosowanie biopreparatów, nie powoduje zjawiska uodparniania się patogenów na środek biologiczny. Poprzez zastosowanie biofungicydu, opartego na mikroorganizmach, można zwiększyć bioróżnorodność i stymulować samoregulację mikrobiologiczną. Biopreparaty znajdują także zastosowanie w ochronie hybrydowej, czyli prowadzonej razem lub naprzemiennie z ochroną chemiczną.

Uprawa roślin bez chemicznych środków – czy jest możliwa?

Chemiczna ochrona roślin jest obecnie najtańszą metodą zabezpieczania upraw. Takie środki są nie tylko tanie, ale także wykazują dużą stabilność i efektywność działania. Zmiana modelu ochrony może być złożonym procesem, który zajmie nawet kilka lat. Aby zapewnić wysoką produktywność upraw w okresie przejściowym, należy wdrożyć odpowiednie techniki i zasady agrotechniczne, takie jak: selekcja odmian odpornych na stresy abiotyczne, międzyplony czy wykorzystanie wspomnianego płodozmianu. Warto przy tym zaznaczyć, że w produkcji ekologicznej dopuszczalne jest użycie substancji naturalnych m.in. środków zwalczających szkodniki roślin, stymulatorów wzrostu czy preparatów zawierających pożyteczne mikroorganizmy.