Czym się różni obuwie ochronne a robocze?

Zgodnie z Ustawą Kodeksu Pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku (Dz. U. 1974 Nr 24 poz.141), pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom środków ochrony indywidualnej, które zabezpieczają przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników. Do tych środków należą odzież i obuwie robocze, które muszą spełniać wymagania określone w Polskich Normach. Warto zwrócić uwagę, że obuwie, które nie posiada właściwości ochronnych i jest stosowane w miejscu pracy tylko ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, higieniczne lub w celu ochrony obuwia własnego pracownika, określane jest jako obuwie zawodowe. Często używa się także terminu obuwie robocze do jego opisania.

Buty ochronne i robocze – się różnią od siebie?

Warto zaznaczyć, że obuwie używane w pracy jako obuwie robocze nie zawsze jest jednocześnie obuwiem ochronnym. Istotna różnica pomiędzy tymi dwoma kategoriami polega na spełnianiu przez obuwie ochronne określonych wymagań bezpieczeństwa, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Buty robocze są stosowane podczas wykonywania czynności zawodowych głównie w celu ochrony obuwia własnego pracowników lub ze względu na spełnianie określonych wymagań sanitarnych, higienicznych lub technologicznych, jednak nie posiadają właściwości ochronnych.

Z kolei obuwie ochronne, które musi odpowiadać na zagrożenia występujące na danym stanowisku pracy, jest wyposażone w rozwiązania takie jak podnosek chroniący stopę przed uderzeniem z siłą 200 J, odporność na działanie rozpuszczalników organicznych, właściwości antypoślizgowe, podeszwa odporna na przebicie oraz inne właściwości zwiększające bezpieczeństwo użytkownika.

Szeroka oferta obuwia ochronnego dostępna jest na https://www.bricoman.pl/bhp/obuwie-ochronne-i-akcesoria

Kto musi nosić obuwie ochronne?

Obuwie robocze o charakterze ochronnym jest stosowane w wielu zawodach, w tym na placach budowy, w magazynach i warsztatach samochodowych. Elektrycy używają specjalistycznego obuwia z właściwościami elektroizolacyjnymi, które umożliwia pracę przy urządzeniach o napięciu przekraczającym 250 V. Obuwie BHP stosowane jest także przez drogowców, dla których istotny jest materiał, z jakiego wykonana jest podeszwa.

Również powszechnie używane jest obuwie robocze bez podnosków. W ofercie obuwia roboczego, które dostępne jest na rynku można znaleźć różnorodne rodzaje, od sandałów przez półbuty, aż po kalosze. W ten sposób można wybrać obuwie, które będzie najlepiej dopasowane do charakterystyki pracy i wykonywanego zawodu.