Co to jest rak skóry i jak go wykryć za pomocą samokontroli skóry?

Rak skóry to bardzo poważna choroba, która może dotknąć każdego. Jest to najczęstsza forma raka w Stanach Zjednoczonych, z ponad 2,7 milionami nowych przypadków diagnozowanych każdego roku. Samodiagnoza skóry może być sposobem zapobiegania lub wczesnego wykrywania raka skóry, ale nie jest w 100% dokładna i nie powinna być stosowana jako jedyna metoda wykrywania raka skóry. Narzędzia do autodiagnozy skóry to dostępne aplikacje online i mobilne, które wykorzystują sztuczną inteligencję (AI) do identyfikowania określonych obszarów na skórze osoby. Zazwyczaj wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego do identyfikowania wzorców na obrazach, które korelują z określonymi chorobami, takimi jak czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy, rogowacenie słoneczne i rogowacenie łojotokowe.

Co to jest rak skóry?

Rak skóry to grupa nowotworów złośliwych, które rozwijają się z zewnętrznej warstwy skóry. Może to być spowodowane ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, solarium lub nie noszenie kremów przeciwsłonecznych. Najczęstszą postacią raka skóry jest rak podstawnokomórkowy, który zaczyna się w górnej warstwie naskórka i dotyka co roku ponad 3 miliony osób w samych Stanach Zjednoczonych.

Najczęstszy rodzaj czerniaka złośliwego jest również związany z ekspozycją na słońce i dotyka ponad 76 000 osób rocznie w Stanach Zjednoczonych.

Czerniak jest najbardziej śmiercionośną postacią raka skóry. Trudno powiedzieć, czy to masz, ponieważ nie zawsze jest to bolesne lub oczywiste. Najlepszym sposobem, aby wiedzieć na pewno, jest codzienne przyglądanie się skórze i sprawdzanie, czy nie ma nowych skaz, owrzodzeń lub zmian w kolorze skóry.

Jak zidentyfikować i zdiagnozować chorobę w celu wczesnego wykrycia raka skóry?

Jednym z najlepszych sposobów diagnozowania wczesnego wykrywania raka skóry jest samobadanie. Rak skóry jest najczęstszym rodzajem raka w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że tylko w 2018 roku zostanie zdiagnozowanych ponad milion przypadków raka skóry. Wczesne wykrywanie i zapobieganie są kluczem do zmniejszenia liczby nowotworów skóry.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak identyfikować i diagnozować w celu wczesnego wykrycia raka skóry. Jednym ze sposobów jest samobadanie, które może pomóc w zidentyfikowaniu podejrzanych obszarów na ciele, które mogą być spowodowane wczesnymi oznakami raka skóry. Inną drogą jest dermatolog, który może przeprowadzić badanie fizykalne i pobrać biopsje z podejrzanych obszarów ciała.

Niedawne badanie przeprowadzone przez National Cancer Institute wykazało, że po zdiagnozowaniu u pacjentów objawów są oni w stanie wcześniej rozpocząć leczenie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby badań przesiewowych w kierunku raka skóry, co prowadzi do alarmującego wzrostu wczesnego wykrywania.