Jak prawidłowo dobrać poszetkę do garnituru?Poszetki do garnituru to małe, ozdobne chusteczki o kwadratowym kształcie, umieszczane w kieszonce męskiej marynarki na piersi. Nazwa poszetki wywodzi się z języka francuskiego, gdzie „pochette” oznacza małą kieszonkę. Jednak element ten obecny w męskiej garderobie od wieków, dopiero niedawno wrócił do modowego, eleganckiego obiegu. Jak należy nosić poszetkę? Czy pasuje ona do bardziej casualowych stylizacji? Przeczytaj o tym w poniższym artykule.

Poszetki – z jakiego materiału się je wykonuje?

Poszetki to dodatek, bez którego nie obejdą się eleganckie garnitury. Zazwyczaj wykonuje się je z jedwabiu, wełny, lnu, bawełny, kaszmiru, a nawet z mikrofibry. Najdroższym, ale jednocześnie bardzo popularnym materiałem do produkcji poszetek jest jedwab. Jest on pożądany ze względu na idealny połysk i wyraźną kolorystykę. Dodatkowo na lnianych poszetkach nie widać zagnieceń, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów.

Drugim najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są poszetki, jest len. Chociaż jest on całkowicie matowy i lekko szorstki, posiada wielu swoich zwolenników. Lniana poszetka w porównaniu do jedwabiu jest idealna do tworzenia spiczastych form poszetek, ze względu na swoją naturalną sztywność.

Kolor poszetki – jaki wybrać?

Z kolei bawełniane poszetki, a w szczególności biała poszetka z bawełny to podstawowy element uzupełniający klasyczne garnitury. Natomiast sztuczne materiały takie jak mikrofibra czy poliester nie są nowe w świecie mody, chociaż warto zwrócić uwagę na staranność ich wykonania i wykończenia.

Warto jednak pamiętać, że bardzo ważne jest utrzymanie odpowiednich proporcji w wyborze dodatków. Idealnym zestawieniem w stylizacji jest spójność tychże dodatków z resztą ubrań. Poszetka, podobnie jak krawat czy mucha nie powinna wybijać się na pierwszy plan stylizacji, ale tworzyć całość. Kiedyś poszetki dobierało się pod kolor muszek, dziś jednak panuje większa dowolność. Kolor poszetki może być kontrastowy lub zbliżony do koloru, jaki mają garnitury.

Najważniejsze zasady przy doborze poszetki

Czy garnitury i poszetki mogą stworzyć związek idealny? Zdecydowanie tak! Warto dobrać poszetkę do krawata. Ponadto drugoplanowa kolorystyka poszetki może łączyć się z krawatem i koszulą jednocześnie. Równie sprawdzonym sposobem na dobranie koloru poszetki jest skomponowanie go z rodzajem tkaniny marynarki. Warto na przykład dobrać niebieską poszetkę do szarej marynarki, tak, aby ożywić stylizację.

W przypadku gładkiej koszuli i garnituru w wyraźnym kolorze poszetki powinna być w jej kolorze. Biała poszetka pasuje do białej koszuli, różowa poszetka do różowej koszuli i błękitna poszetka do błękitnej koszuli. Jeżeli koszula jest we wzory (prążki, mikrowzory, kratka) można dobrać poszetkę kolorystycznie do danego wzoru na koszuli. W przypadku białej koszuli w niebieską kratkę warto wybrać na przykład białą poszetkę z niebieskim obszyciem.

Poszetkę możesz wybrać również do innych elementów garderoby. Dla prawdziwych elegantów ominięcie głównych filarów kolorystycznych w stylizacji będzie łatwizną. Jak konkretnie dobierać kolor do pozostałych elementów stylizacji? Poszetkę możesz dopasować do butów, swetra, spodni lub nawet skarpetek.