Kosmetyki robione w domu są często wybierane ze względu na swój ekologiczny skład. Należy jednak pamiętać, że sposób działania produktu DIY zależy również od rodzaju opakowania. W czym umieścić domowe kosmetyki, aby ich skład był bezpieczny dla skóry?
Szkło, czy tworzywa sztuczne?
Do przechowywania kosmetyków warto wybrać pojemniki szklane. Dlaczego? Ponieważ są one całkowicie neutralne chemicznie. Często producent opakowań do kosmetyków dodaje do nich związki boru i krzemu, dzięki którym szkło ciemnieje i staje się zaporą dla promieni UV. Atutem opakowań szklanych jest też łatwość ich recyklingu. Można je przetopić, aby następnie uformować z niego kolejne, szklane opakowanie. Niestety, materiał ten ma również swoje wady. Jedną z nich jest duży ciężar i konieczność wykorzystania do recyklingu wysokiej temperatury.
Tworzywa sztuczne są ciekawą alternatywą dla opakowań szklanych, ale nie zawsze da się je przetworzyć. Poza tym niektóre ich odmiany mogą reagować ze znajdującym się w środku produktem i tym samym wpływać na jego skład. Do przechowywania kosmetyków DIY warto wykorzystać opakowania z:
-
HDPE (polietylenu),
-
PP (polipropylenu),
-
PET (politereftalan etylenu).
Po pierwsze, są one całkowicie bezpieczne dla użytkownika, a po drugie - nadają się do recyklingu.
Jakie opakowania wybrać dla konkretnych kosmetyków?
Producent opakowań do kosmetyków bierze pod uwagę nie tylko rodzaj tworzywa, ale też rodzaj kosmetyku. Przykładowo takie produkty jak serum do twarzy lub wcierka do włosów warto przechowywać w szklanych butelkach kosmetycznych. W tych samych opakowaniach powinny się znaleźć również olejki eteryczne i oleje roślinne, czyli składniki gotowych produktów. Do przechowywania płynu micelarnego i toników najlepiej wybrać szklane butelki z atomizerami. Z kolei opakowanie typu PET będzie odpowiednie dla balsamu i mleczka do ciała.
Ciekawym rozwiązaniem są butelki z pianką kosmetyczną. Producent opakowań do kosmetyków wytwarza je najczęściej z myślą o substancjach płynnych, w tym odżywkach i szamponach. A jeśli wybrany produkt nakładany jest w niewielkich ilościach, odpowiednie dla niego będą butelki z kroplomierzem. Na koniec warto też zwrócić uwagę na butelki z atomizerami, w których przechowuje się kosmetyki rozpylane do postaci delikatnej mgiełki (np. domowe perfumy i odświeżające mgiełki do ciała).
Jak widać, opakowania do przechowywania kosmetyków DIY powinny być dobierane nie tylko pod względem składu, ale też cech funkcjonalnych, które mają bezpośredni wpływ na sposób ich użycia.
- Zewnętrzny materiał partnerski